2 квітня 2016 року о 13-00, у рамках Фестивалю грецької культури і спільного культурного проекту «Афінські вечори», що реалізовується Харківським Національним університетом ім. В. Н. Каразіна та Харківським міським товариством греків "Геліос", відбудеться круглий стіл, присвячений 240-річчю з дня народження Іоанна Каподістрія, грецького державного діяча і першого правителя незалежної Греції (1827-1831).

Місце проведення заходу: Центральна наукова бібліотека Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна (майдан Свободи, 4, 9 поверх, конференцзал).

Іоанн (Іоанніс) Антонович Каподістрія - граф, грецький і російський державний діяч і дипломат.

Статс-секретар з іноземних справ Республіки Семи З'єднаних Іонічних островів (1803-1806).

У 1809-1827 роки він перебував на російській дипломатичній службі.

У 1815 році отримав звання статс-секретаря у закордонних справах і з 1816 року керував міністерством закордонних справ Російської імперії. Н.М. Карамзін називав Каподістрія "найрозумнішою людиною нинішнього двору" Росії.

Однак на всіх щаблях своєї незвичайної кар'єри в Росії Каподістрія залишався патріотом Греції: "Я ніколи не відмовлюся від першого і самого священного з моїх обов'язків: служити моїй батьківщині".

Його глибоко хвилювали і цікавили внутрішні сили і можливості повсталої Греції. Іван Антонович писав після початку грецької революції своєму іонічному кореспонденту Д. Ромасу: "Відродження і дійсна незалежність народу можуть бути тільки його власним творінням.

Допомога ззовні може її зміцнити, але не створити".

Організований Каподістрієм Женевський філелліністичний комітет, спільно з французьким комітетом, весь час надавав грекам ефективну допомогу грошима, зброєю, боєприпасами та продовольством.

1 квітня 1827 року в Трезене (Тризине) у момент важкої кризи грецької революції відкрився загальний Національний конгрес.

На пост президента Греції був обраний Іоанн Каподістрія. Новий президент, прибувши в Греції в січні 1828 року, розвинув бурхливу діяльність. У своєму зверненні до грецького народу Каподістрія обіцяв встановити справедливе правління, здатне "захистити народ від жахів анархії і доставити йому можливість поступово здійснити справу національного і політичного відродження".

У квітні 1828 року почалася Російсько-турецька війна, яка стала головним зовнішнім фактором успішного завершення боротьби Греції за національне визволення.

До часу оголошення Лондонською конференцією 1830 року незалежності Греції урядом І. Каподістрії вже була створена регулярна армія, заснований Національний банк, прийнятий ряд заходів для піднесення землеробства і торгівлі, почалася роздача селянам частини державних земель, конфіскованих у турків, перетворені судова та освітня системи.

Таким чином, актом Лондонській конференції Європа визнавала незалежність Греції, фактично вже існувала протягом, щонайменше, двох років.

9 жовтня 1831 року в першій столиці незалежної Греції місті Навплионе В. Каподістрія був убитий опозиціонерами.

Грецький народ і до сьогоднішнього дня, через 240 років після загибелі Іоанна Каподістрії, свято шанує пам'ять видатного державного діяча і першого правителя незалежної Греції.

А. С. Пушкін у зв'язку із загибеллю Каподістріі писав:
Гречанка вірна! не плач, — він став героєм,
Свинець ворога в його уткнувся груди.
Не плач — не ти ль йому сама перед першим боєм
Призначила кривавий честі шлях?
Тоді, важку передчуваючи розлуку,
Чоловік тобі простяг урочисту руку,
Немовля свого в сльозах благословив,
Але прапор чорний свободою восшумел.
Як Аристогитон, він миртом меч обвив,
Він в січу кинувся — і, полегши, здійснив
Велике, святе діло.

Учасники круглого столу дізнаються про життєвий шлях І. Каподістріі, про його роль у становленні незалежної Греції, послухають вірші, присвячені першому правителю незалежної Греції, а також переглянуть документальний фільм "Таємниці російської дипломатії. Вбивство Каподистрии" (2015).

Вхід на захід – вільний.