У ці ці дні ми , греки України, греки Києва віддаємо данину Пам'яті видатному синові грецького народу Князю Костянтину Іпсіланті.

200 років тому його не стало. 200 років тому 27 червня ( 9 липня ) 1816 року помер у Києві Костянтин Іпсіланті і був похований у Свято-Георгіївській Церкві, поруч зі святою Софією.

Господар Молдавії і Валахії князь Костянтин Олександрович Іпсіланті народився в 1760 році в родині грецького аристократа. Популярність отримав як господар Дунайських князівств і учасник грецького антитурецького визвольного руху. В 1807 році, рятуючись від переслідувань, емігрував разом з родиною до Києва. Проживаючи в Києві, князь К. Іпсіланті не припинив своєї політичної діяльності у захист пригнобленого грецького народу. Справу батька продовжили сини Олександр і Дмитро.

Олександр візьме активну участь у війні з Наполеоном і пізніше займе високе становище.

Одним з керівників повсталого народу в самій Греції стане Дмитро. Костянтин Іпсіланті був видатним батьком видатних синів.

Його сини - Олександр, Дмитро, Микола і Георгій - в 1821 році підняли Прапор боротьби за незалежність Еллади. І в тому, що Греція в 1830 році стала незалежною державою, є великий вклад і сім'ї Іпсіланті.

Після поховання князя К. Іпсіланті у Свято-Горгіївській Церкві - в березні 1818 року над могилою був поставлений пам'ятник роботи відомого скульптора С. С. Піменова.

Дружина покійного, княгиня Єлизавета, встановила платню священику за моління про померлого. Щороку в день смерті Костянтина Іпсіланті проводилася велика панахида. І наш борг греків, через 200 років повернути цю святу традицію, поминаючи і пам'ятаючи про великого сина грецького народу.

У 1934 році церква Святого Георгія була зруйнована. Після революції надгробний пам'ятник взяла на облік Всеукраїнська академія наук. Перед знесенням церкви творіння С. С. Піменова перенесли в розташований поруч Софіївський Собор.

Перед самою війною пам'ятник опинився в Успенському Соборі Києво-Печерської лаври. Справжня трагедія сталася 3 листопада 1941 року, коли пам'ятник разом з Успенським собором злетів у повітря.

У 1952 році під час розбирання руїн були виявлені фрагменти надгробки. Потім вдалося витягти з-під каміння скульптуру, саркофаг і бронзовий деформований хрест.

Більше 40 років зберігався пам'ятник Костянтину Іпсіланті у фрагментарному стані у фондах музею. У 1995 році під час проведення в Києві міжнародної конференції "Україна - Греція" історик, член Київського товариства греків, патріот і небайдужа людина Світлана Миколаївна Мазараті підняла питання про відновлення пам'ятника К. Іпсіланті.

Цю пропозицію підтримав Всегрецький союз понтійських офіцерів імені Олександра Іпсіланті на чолі з головою генералом Нікосос Николаидисом. Всегрецький Союз взяв на себе збір грошей в Греції та фінансування робіт з відновлення пам'ятника.

Реставраційні роботи були виконані Центром реставрації та експертизи Національного заповідника "Києво-Печерська Лавра". Директор Центру - Вакуленко Ю. О., керівник реставраційних робіт - Загребельний А. М., скульптори - Мікропуло в. І., Юхно С. В., Рачковський О. Е. Всегрецький союз греків на чолі з генералом Н. Ніколаідісом ініціював збір коштів та зміг зібрати кошти в сумі 5 млн 580 тис драхм. Всі вони пішли на відновлення і реставрацію пам'ятника Костянтина Іпсіланті, який сьогодні стоїть на території Святої Лаври, нагадуючи всім нам про перебування в Києві родини Іпсіланті, що увійшла в історію Греції як символ боротьби за свободу Вітчизни.

У 1997 році пам'ятник був відкритий, біля нього біля підніжжя замурована табличка з написом "Від вільних греків". Вільні греки - це члени Уряду союзу понтійських греків за тисячі кілометрів підтримали ініціативу "вільної гречанки" історика С. Н. Мазараті і відновили на століття пам'ятне місце для майбутніх поколінь.

Прийшла черга і нас - київських греків приєднається не на словах, а на ділі до збереження спадщини. На установчих зборах створюваної громадської організації ГС "Київське міське товариство греків імені Костянтина Іпсіланті" Світланою Миколаївною Мазаратиі було піднято питання про необхідність проведення реставраційних робіт після 20 років з дня встановлення пам'ятника, а також споруди над пам'ятником малої архітектурної форми для захисту унікальної скульптури від зовнішнього впливу так багато разів постраждалої з дня встановлення за 200 років.

Наш борг і святий обов'язок греків Києва показати себе "вільними греками", які пам'ятають своє коріння, своїх великих предків. Ми повинні довести, що ми гідні Великого імені - імені князя Костянтина Іпсіланті.

Голова ГС "Київське міське товариство греків імені Костянтина Іпсіланті" , Заслужений діяч науки і техніки України, доктор наук з державного управління, професор Корецький М.Х.