Дорогі друзі!

Збираючи інформацію по репресованим грекам Києва звернувся до дослідника, письменника, історика Івана Георгійовича Джухи.

До цього ми з ним спілкувалися по тематиці Цалкінскіх, Понтійських греків. З цієї тематики я, як дослідник теж працюю, збираю і обробляю інформацію. Мене дуже зацікавила книга Джухи В. Р. "Маріупольські, цалкінскіе, понтійські греки.." , що готується до видання .

Нижче я наводжу лист Івана Георгійовича, який, на мій погляд, буде цікавим для всіх греків, які цікавляться історичною тематикою.

Також Іван Георгійович розкриває нам свої плани і перспективи подальшої роботи. Серед таких перспектив і проектів - він розглядає і можливість підготовки фундаментального видання "Греки в Україні - від античних часів до сьогоднішнього дня". Ініціатором підготовки такого видання виступає Голова Благодійної Організації "Фонд Бумбураса" Пантелеймон Васильович Бумбурас.

Під час нашої останньої зустрічі Пантелеймон Васильович якраз і акцентував увагу на важливості й значенні підготовки такого видання для греків України та Греції.

Книга "Маріупольські, цалкінскіе, понтійські..." вже давно у видавництві Міжнародного ун-ту в Москві. Василь Попов (проректор і молодший син Р. Х. Попова) запевнив мене, що все залишається в силі і книга ось-ось вийде...

За грекам Києва у мене чимало інформації, в тому числі і протокол про розстріл усієї київської діаспори. Я виявив його в ЦА ФСБ РФ. Але ще задовго до його виявлення, я побував у Києві і зустрівся з кількома нащадками репресованих греків (зокрема Н.І.Марангос, нині теж покійний), побував у церкві, де встановлена меморіальна дошка в їх честь.

Але багато матеріалів, звичайно, ще знаходиться в архівах СБУ. На щастя, вони відкриті (недавно я отримав звідти близько тисячі сторінок за 1937-38 рр.) і особисті справи розстріляних греків можна отримати.

Тема київських греків (для мене у всякому разі) не закрита. А якщо взяти ширше - Київ, Харків, Одеса..., - то зрозуміло, що це були дуже цікаві з усіх точок зору громади. А якщо врахувати своєрідність ніжинських греків,то стає ясно унікальність грецької діаспори України.

Пропозиція Бумбураса дуже цікава саме з урахуванням цієї унікальності (хоча й інші громади б. СРСР володіли своїми специфічними рисами, мало хто з них мав таку прихильність саме до Греції (а не до Понту), як греки України.

Проект "Греки в Україні" має добрі перспективи і участь у ньому відповідально і почесно. Я знаю, яка роль Бумбураса в українсько-грецьких справах сьогодні і високо ціную її. Місяць тому я повернувся з Уралу, де в рамках його проекту про греків Криму, депортованих в Молотовську область в 1944 р. брав участь у ролі наукового консультанта і менеджера експедиції.

Цей рік у мене практично розписаний по днях до грудня. Давайте, якщо час терпить, я подумаю і до кінця року надам своє бачення проекту. А якщо у Вас вже таке є, прошу ознайомити мене, щоб я не вигадував своє.

До грудня планую завершити дві Книги Пам'яті: по грекам Кубані, депортованим у Казахстан у 1949 р. (понад 4300 імен) та греків Донецької області - жертвам грецької операції НКВС 1937-38 рр. (ок. 4200 імен).

Місяць тому у мене вийшла книга про В. Шаламова і Колиму ("Шаламовська географія"), висилаю фотографії. Півроку тому в Бохумі німецькою вийшла робота (спільно з німецьким істориком М. Юнге) про репресії проти греків в Грузії. Обидві ці теми будуть продовжені...

В Афінах виходить грецьке видання "Грецької операції",там же режисер Нікос Крітікос має намір поставити спектакль по моїй книзі, а потім знімати новий фільм за "Грецької операції" (уривки з старого, знятого Т. Теллоглу - Бумбурас його знає) є на моєму сайті.

Пишу Вам це, щоб було ясно ступінь моєї завантаженості.

З повагою, В. Джуха.