Покупки або шопінг в Греції

Греція – країна, де можливості шопінгу в магазинах і торгових лавках воістину безмежні. У кожному грецькому місті є свої торгові вулиці, зазвичай розташовані в центрі, де можна знайти бутіки відомих грецьких і світових дизайнерів, всілякі магазини з одягом і взуттям широкого вжитку, величезні мережеві супермаркети і невеликі крамниці, які пропонують грецькі сувеніри на будь-який смак.
У двох грецьких столицях – Афінах і Салоніках - де райони досить многонаселенные, магазини і банки зазвичай зосереджені і в центрах районів. Це свого роду традиційні грецькі торгові центри – багато невеликих магазинчиків, які сконцентровані на досить невеликій площі. Характерний приклад, вулиця Ерму в центрі Афін, вулиця Цимиски в Салоніках,вулиця Аркадиу у Ретімно, а також, наприклад, афінські райони Гліфада або Халандри. І, природно, у великих містах є великі торгові центри, наприклад, афінські «Attica», «Athens Mall», «Metro Mall», «Athens Heart», «Golden Hall» або салоникский «Mediterranean Cosmos».

Режим роботи грецьких магазинів

При бажанні зробити покупки в Греції, перше, що слід пам'ятати, що ви знаходитеся в середземноморській країні, тому тут є перерва на денний відпочинок «месимери» (аналог іспанської «сієсти»). Всі магазини в маленьких населених пунктах і окремі торгові точки у великих містах дотримуються наступного режиму роботи:
- мережеві супермаркети відкриті з понеділка по п'ятницю з 08:00 до 21:00 без перерви на обід, в суботу до 20 годин;
- великі універмаги відкриті по буднях з 09:00 до 20:00 (деякі 21:00), в суботу з 09:00 до 18:00 (деякі до 20:00);
- невеликі магазини і бутіки працюють: вівторок, четвер, п'ятниця - з 9:00 до 14:30 і з 17:00(18:00) до 20:00 (21:00) годин, а в понеділок, середу, суботу - з 9:00 до 14:30. Взимку у вечірній час магазини відкриваються на півгодини-годину раніше і, відповідно, теж закриваються раніше.

Спеціальний (безперервний) графік роботи грецьких магазинів вводиться тільки перед Різдвом і Великоднем. В неділю та в дні офіційних державних свят усі торгові точки Греції за невеликим винятком закриті! Слідкуйте за нашою новинною стрічкою і будете в курсі режиму роботи грецьких магазинів!

Вуличні кіоски «периптера», а також міні-маркети, в яких можна придбати будь-які дрібниці: газети, журнали, сигарети, телефонні картки, аспірин, шоколад, морозиво (влітку), соки, води, пиво і т. д. працюють з раннього ранку і до пізнього вечора. За аналогічним графіком в Афінах працює мережа невеликих супермаркетів «Ок!». Магазини цієї мережі розташовані в густонаселених районах грецької столиці: Кипсели, Панкрати, Калліфея і т. д.

Торгові точки грецької курортної зони (включаючи навіть супермаркети) – прибережні влітку і взимку гірські – зазвичай працюють за безперервним графіком, в тому числі і по неділях. У туристичних місцях у таких крамничках можна придбати місцеві традиційні товари, які не знайдеш у великих містах.

Грецькі аптеки

Пам'ятайте, що аптеки (ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ) в Греції по вихідних не працюють! Відкриті тільки чергові, список яких можна знайти за склом кожної аптеки. Чергують аптеки теж по-різному: або круглі добу, або вранці та ввечері з перервою на обід. З 1 листопада 2011 року 30% грецьких аптек повинні бути відкриті вечорами в понеділок, середу і в суботу, але фармацевти протестують і невідомо, скільки пропрацює дане положення.

Сезон знижок в Греції

Сезон літніх знижок в грецьких магазинах починається з середини липня і триває до кінця серпня, а взимку цей період припадає на середину січня - кінець лютого. В останні роки магазини заздалегідь сповіщають покупців про розмір знижок і багато заздалегідь відкладають товар, щоб викупити з початком офіційних розпродажів. З цієї причини найпопулярніші моделі і розміри одягу і взуття дуже швидко розпродаються. Таким чином, під кінець розпродажів в грецьких магазинах залишається самий неходовий «неліквід».

У кризу грецькі магазини стали оголошувати і разові акції по знижкам. Як вже писалося вище, слідкуйте за нашими новинами за тегом «Торгівля», щоб дізнатися святковий режим роботи грецьких магазинів, а також початок сезону розпродажів і оголошення спеціальних знижок великими торговими центрами.

Супермаркети в Греції

Процес глобалізації торкнувся і Грецію, тому в останні кілька років зникло вже кілька невеликих регіональних мереж, викуплених столичними компаніями роздрібної торгівлі. Крім того, не всі мережеві супермаркети представлені на території всієї Греції. Тому, якщо ви, побувавши в Салоніках, призвичаїлися закуповуватися в магазинах мережі MASOUTIS (ΜΑΣΟΥΤΗΣ), то приїхавши на наступний рік в Афіни або на Крит, ви не знайдете там вивісок даного супермаркету. Відповідно, критські INKA або ARIADNI не представлені за межами Криту.

Але, що добре в Греції і поки не порушено сильно глобалізацією – практично 90% продуктів на полицях грецьких супермаркетів місцевого виробництва. А ось світова практика т. н. private label (товарів, які продаються під етикеткою даного супермаркету) постійно зростає і в Греції, і дозволяє економити досить сильно при купівлі продуктів харчування навіть вважаються дорогими супермаркетах.

Отже, магазини двох мереж ви зустрінете по всій Греції: це грецько-французькі MARINOPOULOS (ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ)-CARREFOUR, а також німецькі LIDL. Перші супермаркети дають хороший середній рівень – непоганий в принципі якість товарів та за середніми цінами. Також багато супутніх товарів: одяг, посуд, меблі, інструменти, побутова електроніка, комп'ютери. На що слід звернути увагу в «Маринопулосах-Карфурах» – вина під маркою супермаркету дійсно дуже смачні і за смішні гроші, близько 2 євро за пляшку. Німецькі магазини «Лідл» представляють соціальний тип супермаркету, багато німецьких товарів і дешевих грецьких.

Найвигідніший супермаркет в Афінах - це SKLAVENITIS (ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ), якщо де-то помітите помаранчеву вивіску, візьміть на замітку – купуючи продукти в магазинах цієї мережі, можна добре заощадити, не втрачаючи при цьому на якості. Досить дорожче мережа супермаркетів AB VASILOPOULOS (ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ), але вибір європейських товарів тут набагато ширше, тому в «Василопулосах» закуповується зазвичай заможна верства грецького населення. Якщо ви опинилися в Афінах і жити не можете без товарів Made in UK/USA/Ireland, то вам в північні райони грецької столиці, в один з трьох супермаркетів мережі THANOPOULOS (ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ). Крім того, в «Танопулосе» хороший вибір за непоганим цінами регіональних марок оливкової олії. Для тих же, хто заощаджує, підійдуть гіпермаркети мереж Dia%, Market-In, GALAXIAS (ΓΑΛΑΞΙΑΣ). У невеликих грецьких містечках залишилися бакалійні магазини старого типу, багато з яких змінили вивіски на «супермаркет», але залишилися невеликими сімейними магазинами, де можна знайти всього потроху.

Народні базари в Греції

Основну масу овочів, фруктів і риби для себе греки купують на «лайки агора» (λαική αγορά), що дослівно перекладається як «народний базар». Такі ринки відкриваються в кожному мікрорайоні раз на тиждень, для чого просто перекривається пара вулиць. На прилавках розташовуються найсвіжіші продукти «з поля, з моря» без магазинних націнок: всілякі оливки і масло різних сортів, овочі, фрукти, спеції, мед, риба і морепродукти, а також в якості супутніх товарів – одяг, взуття, штори, господарське приладдя та інший непотріб. В межах Афін офіційно діють близько півсотні щотижневих вуличних базарів, так що мешканці сусідніх мікрорайонів отоварюються зазвичай два рази на тиждень, у себе і у сусідів. Товари на «лайки агора» більш свіжі і не дорожче, ніж у грецьких супермаркетах. Працюють такі ринки з 07:00 ранку і до 14:00-15:00 годин, самого мінімуму ціни досягають в кінці, коли розпродають залишки, тоді можна закупитися продуктами за дійсно смішними цінами. В провінції такі базари кочують по районах усередині однієї галузі.

З продуктів туристи найчастіше привозять з Греції оливки, оливкова олія і пасту, фісташки, мед, спеції, трав'яні чаї, сири (фету, в першу чергу), вино, «метакса», узо, ціпуро. У Греції більшість продуктів харчування виробляється невеликими регіональними підприємствами, тому якість і смак грецьких продуктів харчування відмінні, вони і користуються попитом у туристів всього світу.

Сувеніри і антикваріат в Греції

Поряд з афінської площею Монастіракі (Μοναστηράκι) розкинувся блошиний ринок, на прилавках можна знайти суміш всього на світі: сувеніри, антикваріат, книги, кераміку, прикраси, ікони, монети, вишивку і вироби зі шкіри.

Велика кількість сувенірних магазинів і крамниць розташований в районі Плака (Πλάκα) біля підніжжя Акрополя. Аналогічний сувенірний набір, а також прикраси та місцеві традиційні товари можна знайти по всій Греції. Зазвичай такі магазинчики розташовуються у вузьких вуличках старої частини грецьких міст або біля історичних пам'яток, і створюють особливу атмосферу для туристів, особливо на островах.

Сувенірні лавки можуть досить сильно відрізнятися за цінами, при цьому відсутність будь-якої логіки. Наприклад, сувенірна лавка біля Коринфського каналу пропонує ціни дорожче, ніж біля Акрополя або Античного Корінфа. Тут можна і потрібно торгуватися, особливо, якщо одночасно купують кілька людей.

В районі Колонакі (Κολωνάκι) в самому центрі грецької столиці знаходяться художні галереї, антикварні магазини і бутіки дорогих марок одягу. У Греції заборонено вивіз антикваріату, але законодавство в точності не дає визначення предмета антикваріату, але такі заходи покликані захистити грецькі історичні та культурні цінності. Краще купувати копії античних предметів у магазинах, яких безліч розташоване біля музеїв та архітектурних пам'яток.

Ікони продаються в магазинах і крамницях при монастирях, але зустрічаються і в магазинчиках туристичного напряму. Краще, звичайно, православні образи купувати в монастирях, їх можна буде відразу після покупки прикласти до оригіналу ікони або до мощей святого. Там же можна купити хрестики, лампадки, обереги на руку і інші предмети православного вжитку, виготовлені працьовитими руками ченців або черниць.

Одяг і взуття в Греції

Грецькі міста не прийнято відносити до традиційних місць європейського шопінгу і навряд чи визустрінете порівняння Мілана або Лондона з Афінами або Салоніками. Але, тим не менш, як мовиться, місця треба знати! В Греції багато своїх виробників одягу та взуття, від простих народних марок до брендів, відомих і за межами країни. Завдяки малій раскрученностигреческих марок будьте впевнені, що вашу нову обновку оцінять ваші друзі – невідома оригінальна марка, але при цьому Made in Europe, внесе різноманітність у ваш гардероб. Крім того, Греція знаходиться між Італією і Туреччиною, що теж допомагає наповнення полиць в грецьких магазинах «лайки агора».

Грецькі бренди

Важко радити яку-небудь конкретну грецьку марку одягу, але кожна модниця – юна або у віці, худорлява або повна - напевно підбере собі за смаком щось з одягу і взуття Made in Greece або європейських марок, популярних на грецькому ринку:
Bill Cost, Raxevsky, Lussile, More&More, Julia Bergovich, Forel, VS, Izatis, Lynne, Attrativo, Toi&Moi, Mia & Lucifair, Vertice, Phenomenon, Pink Woman, Derpouli, MAT Fashion (три останні марки для красунь в тілі!), Idea Fashion, LAK, Passager, Voi Noi, Βonn, Sarah Lawrence, Miss Denim, Rebecca Blu, Mexx,Olsen, Tsakiris Mallas і т. д.

Нижня білизна – Minerva, Parisienne, Luna, Mary Lingerie, UR Underwear, Ziros, Claire Katrania, Pen-Ky,Regi, Mad, Intimissimi. Із взуття в Греції популярні місцеві марки, такі як: Migato, Elite, Boxer,Gianna Kazakou, Haris Kazakos, J. Bournazos, Haralas, Tsakiris Mallas, NAK Shoes і т. д. Біжутерію, недорогі сумки, шарфи, хустки, пояси та інші аксесуари грецькі модниці шукають в Axel Accessories, Accessorize, Achilleas Accessories, Alexi Andriotti.

Дорогі марки одягу

Природньо, що в грецьких магазинах представлені і всі відомі світові бренди, найдорожчі з яких варто шукати в бутиках центрального афінського району Колонакі (недалеко від площі Синтагма), північного району Кифисья, південного району Гліфада, а також у торговому центрі «Golden Hall».
У Греції поширені і «магазини в магазинах» (shop-in-shop), які представлені як окремими магазинами з декількома марками одягу та взуття, так і великими відділами всередині великих торгових центрів. Наприклад, Fokas, Attica, Vardas. В останньому магазині зазвичай підібрані дорогі марки одягу.

Недорогий одяг і взуття в Греції. Стоки і аутлети.

Користуються популярністю у Греції та «народні» закордонні марки зразок Marks&Spenser, H&M, GAP, Zara. Що стосується, до речі, останній, то в грецькій «Зорі» представлені зовсім інші лінії одягу, ніж у Росії. Більш того, саме в Греції знаходиться найбільша кількість магазинів цієї марки за межами Іспанії, а також тільки в Греції представлені всі інші торгові марки, що випускаються компанією Inditex – Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho. З недорогих магазинів з одягом і взуттям переважно для активного відпочинку можна було згадати розгалужену мережу магазинів SPRIDER STORES. Але компанія в 2013 році збанкрутіла.
Для любителів покопатися в стоках, грецька столиця також надає чимало можливостей. Практично кожна марка одягу або взуття має своїми стоками, де можна купити модельний ряд попереднього сезону з хорошою знижкою. Найвідоміші великі «аутлети» грецької столиці – два великих магазину Factory Outlet. Недалеко від Афінського аеропорту відкрилася велика село знижок англійської мережі McArthurGlen.

Для бажаючих носити бренди, але не платити за них багато, рекомендуємо відправитися в афінський район Агія Варвара, в центрі якого зосереджено кілька магазинів якісних підробок одягу та взуття відомих світових фірм. Скажімо, стильна і практично неотличимая копія від Burberry навряд чи вам стане дорожче 50 євро.

Дитячий одяг та взуття. Іграшки.

Якщо ж хочете одягнути і взути своїх нащадків, то зверніть увагу на такі марки як: LAPIN HOUSE, ORCHISTRA, ALLUETTE, GANT, SAM13, MANDARINO, MARASILE, CROCODILINO, MINI RAXEVSKY, MINERVAKIA, MOUYER. Одяг для самих маленьких можна знайти і у великій мережі іграшкових магазинів Jumbo, представлених по всій Греції. Крім дитячих товарів «Джамбо» можна недорого закупитися товарами для будинку і сезонними товарами. Іграшки також шукаємо в афінських магазинахMoustakas, Comfuzio, Zaharias, Toyland, toy's Academy та у салоникском KOU-KOU. Природно, що в кожному грецькому місті є багато невеликих місцевих магазинчиків, які торгують дитячими товарами. Зустрічаються і цілі торгові квартали, в яких зосереджені дитячі магазини, наприклад, в афінському районі Аргируполи.

Грецькі магазини парфумерії та косметики

Найпоширеніша мережу подібних магазинів у Греції - Hondos Center. Найбільший грецький Hondos розташований на площі Омонія в центрі Афін, магазини Hondos Center є практично в кожному великому грецькому місті. Крім власне ароматів, там продаються нижня білизна, сумки, аксесуари і навіть верхній одяг. Також популярні у жінок в Греції магазини Salon de Beaute, Sephora, Beauty Star.

Електроніка і побутові електротовари в Греції

У пошуках електротоварів, електроніки, комп'ютерів, аудіо-відео товарів можна наткнутися на старі маленькі магазини (до цих пір широко поширені в провінції) або маленькі мережі (наприклад, ΣΕΗΟΣ), які поки ще не витіснені столичними гігантами. Але глобалізація настає, і поступово в багато регіони Греції проникають великі торгові центри з електронікою. В Афінах,Салоніках та інших грецьких містах шукаємо: KOTSOVOLOS (ΚΟΤΣΟΒΟΛΟΣ), MEDIA MARKT, SATURN, ELECTRONIKI ATHINON (ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ), RADIO KORASIDI (ΡΑΔΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΗ), EXPERT, PLESIO (ΠΛΑΙΣΙΟ), MULTIRAMA. Два останніх більше спеціалізуються на комп'ютерній техніці, а «Плесио» ще й на канцтоварах. В Афінах є одна вулиця, називається Стурнари, на якій зосереджено дуже багато як одиночних комп'ютерних магазинів, так і мережевих великих.

Традиційні товари грецьких регіонів

Кожна з областей Греції історично спеціалізувалася на різних видах ремесел, зараз такого суворого поділу вже немає. Але, тим не менш, у певних регіонах залишилися популярні деякі конкретні товари.

Наприклад, хороший вибір виробів зі шкіри представлений на Криті р. Ханья (Χανιά), тут можна придбати сандалі за міркою або традиційні високі критські чоботи. По сусідству в критської селі Маргарітес роками спеціалізуються в гончарному ремеслі. Різними горщиками можна запастися і в ущелині Тембу по дорозі з Афін до Салонік. Цікава кераміка виготовляється також на Скіросі, Сифнос і Родосі.

Традиційними вишивками і різьбленням по дереву відомі острова Закінф і Кефалонія. На Родосі й в Афінах великий вибір золотих прикрас. Центром виробництва виробів з срібла в Греції традиційно є місто Яніна в регіоні Епір. Згадаймо, що вихідцем з эпирской сім'ї срібних майстрів був Сотіріс Вулгарис, засновник компанії BVLGARI. Втім, на островах завжди вибір прикрас відрізняється від материка в сторону багатства вибору і оригінального дизайну.
Все це, безумовно, можна купити в будь-яких туристичних центрах по всій Греції. Крім промислових товарів та сувенірів, в різних регіонах Греції варто запастися і місцевими продуктами, які ви не знайдете в супермаркетах великих міст. У провінції і мед солодший, і оливкову олію смачніше, і ориган душистее!

Приємних покупок в Греції!